niedziela, 9 marca 2014

Teddy Boys

 Teds, jak inaczej nazywało się teddy boys’ów to jednak potężna brytyjska subkultura młodzieżowa, która narodziła się na początku lat 50-tych XX wieku. Jak donoszą źródła nazwa tej grupy nawiązuje do króla Edwarda VII, ponieważ zdrobnienie jego imienia to właśnie Teddy. Panował on w Wielkiej Brytanii na początku XX wieku. Ubiór teddy boys’ów również inspirowany był królem Edwardem.


Czym charakteryzował się styl "Teddy Boys"?

  • Aksamitne płaszcze, sięgające kolan
  • Wzorzyste kamizelki
  • Koszule z dużymi kołnierzami
Fryzury:

  • Kobiety należące do subkultury Teds czesały na swoich głowach kucyki w stylu amerykańskim.
Mężczyźni natomiast farbowali swoje półdługie włosy w specyficzny sposób.


Gdzie spotykali się przedstawiciele tej subkultury?

Ówcześni Tedsi spotykali się najczęściej w koktajl barach. Przyciągały ich one poprzez szafy grające z których wypływały najnowsze, amerykańskie przeboje.




Fascynacja Ameryką

Przedmiotem najwyższej fascynacji Teddy Boysów i tak naprawdę jedynej były amerykańskie filmy, i amerykański rock’n’roll. Do tej fascynacji na pewno przyczynił się napływ amerykańskich produktów na angielski rynek. Było to coś nowego, świeżego pomagało poczuć się wyjątkowo, szczególnie Teddy Boys polubili te produkty. Pochodzili oni zazwyczaj z biednych rodzin, dlatego nie mieli tego co ich bogatsi rówieśnicy. Przez to czuli się gorsi, a połączenie się w jedną subkulturę pomogło im na pewno wybić się ponad granice codziennej szarości i pokazać, że mimo braku pieniędzy nie są gorsi. Niestety są też słabe strony, stali się zbyt silni i nietolerancyjni.

Kobiety w czasach Teddy Boys inspirowały się Marilyn Monroe :)

Londyn 1958

Teddy Boys, ze względu na swój stan majątkowy byli agresywnymi ludźmi oraz rasistami. Uważali, że czarnoskórzy przybywający do Anglii z Karaibów zajmą ich miejsca pracy. Z tak błahego powodu w 1958 roku w Londynie rozpoczęły się zamieszki na tle rasowym. Tedsi napadali na czarnoskórych, co spowodowało rozsławienie nazwy ‘Teddy 
Boys’ za sprawą, brytyjskich dziennikarzy.


Co dalej z Teddy boys?

Sława Teddy boys powoli cichnie, wraz z postępem kultury masowej w Wielkiej Brytanii. Odradzają się oni dopiero w połowie lat 70-tych kiedy to na wyspy brytyjskie przybywa kolejna fala czarnoskórych z Jamajki. Powtarza się sytuacja z 1958 roku, ale tym razem rodzice są dumni ze swoich dzieci. Nie zabraniają im tego. Patrzą na to bardzo pozytywnie. W końcu kiedyś byli tacy sami..


Teds poza granicami Wielkiej Brytanii


Mimo tego że fascynacja młodzieży amerykańską kulturą widoczna była w każdym kraju europejskim, to w żadnym z nich nie spotykane było określenie Teddy boys. Podobieństwa w stroju i muzyce można było zaobserwować u polskich bikiniarzy (nazwa pochodzi od kolorowych krawatów typu ‘bikini’).


Pokaz mody Bottega Venetta.

Teddy boys w rytmach amerykańskiego rock’n’rolla:






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz